Home Наука Вчені знайшли ракові пухлини у найдавніших безхребетних
Вчені знайшли ракові пухлини у найдавніших безхребетних
01.07.2014 19:10

Вчені виявили причини раку у гідр на клітинному рівні.
Рак з'явився одночасно з першими багатоклітинними організмами, і, швидше все, його ніколи не вдасться ліквідувати. До такого висновку дійшов професор Томас Бош (Thomas Bosch) із Кільського університету. Вчений та його колеги не лише знайшли "ракові гени" у найпримітивніших тварин, а й описали реальні випадки злоякісних пухлин у гідр (Hydra), повідомляє Lenta.ru.

Бош багато років вивчає функціонування стовбурових клітин та ріст тканин у гідр - прісноводних сидячих кишковопорожнинних, родичів медуз і коралів. Виникли гідроїдні 550 мільйонів років тому, ще у докембрії. Вчені вперше виявили злоякісні пухлини у настільки примітивних істот.

Крім того, вчені виявили причини раку у гідр на клітинному рівні. Стовбурові клітини, налаштовані на статеву диференціацію, накопичуються у надлишковій кількості і не ліквідуються природним шляхом - за допомогою апоптозу (запрограмованої клітинної смерті). Пухлини розвиваються лише у поліпів жіночого роду і найбільше нагадують карциному яєчників у жінок.

Молекулярний аналіз тканин вказав на ген, що блокує клітинну смерть: у пухлинах гідр він проявляє бурхливу активність. Розлади механізму апоптозу є однією з основних причин росту пухлин у ракових захворюваннях людини, зазначають учені.

Нарешті, дослідники виявили інвазивні властивості пухлинних клітин: якщо пересадити їх у здоровий організм поліпа, там теж почне розвиватися злоякісне утворення. Інвазивність ракових клітин, таким чином, також виникла на зорі еволюції, підсумовує Бош.

Відкриття німецьких вчених надає емпіричної ваги парадоксальній теорії походження раку, запропонованій у 2013 році американським фізиком Полом Девісом. На його думку, рак розвивається під час включення у клітинах стародавньої генетичної програми, що збереглася протягом мільярдів років, від часів появи багатоклітинних організмів.


Ця програма збереглася завдяки своїй затребуваності на ранніх стадіях ембріогенезу, і запускається в дорослому організмі під впливом стресових факторів.

Якщо рак викликається настільки давнім біологічним механізмом, лікарі ніколи не зможуть ліквідувати цю хворобу. Опис злоякісних пухлин у поліпах гідр наочно демонструє еволюційну давність раку, про яку теоретично міркував Девіс.

Про свої відкриття вони розповідають у журналі Nature Communications.

 
Enter the text you want to have scroll here...
Баннер
Enter the text you want to have scroll here...

Горячие новости


Интернет-издание «ШоуБиз»